ویلم د کونینگ

ویلم د کونینگ

از فیگوراتیو تا تصویر ذهنی

بزرگ ترین بخش تابلو، زرد است و خطوط شکسته اند. شانه ی سمت راست نامیزان است و سینه ها نامتعارف کشیده شده. پوست صورت علاوه بر رنگ پوست، مقدار متوسطی سفیدی و رگه هایی از رنگ سبز دارد. با نگاه کردن به صورت، احساسات برآمده از رنگ ها ترکیب می شوند، تاثیر یک رنگ تاثیر رنگ دیگری را خنثی می کند و تمام این ها در نهایت به ایجاد "هیجان" در مخاطب منجر می شود. خطوط شکسته و چشم های کم نور در پشت رنگ ها و شانه ی نامتعارف همگی قرار است مخاطب را به هیجان برسانند. تابلو یک نقاشی اکسپرسیونیسم است. سبکی که صرفا باعث ایجاد احساس می شود. بدون قصدی برای انتقال مفهوم یا پیامی خاص. 

تابلوی Seated Woman از آخرین آثار ویلم د کونینگ است که زن در آن، برداشت ذهن از واقعیت است. حالت گذار از فیگوراتیو تا تصویری انتزاعی.

اکسپرسیونیسم انتزاعی

از ترکیب سورئال و اکسپرسیونیسم ساخته شده. هیجانی که با انتقال مفهوم همراه است. به مکتب نیویورک مشهور شده که ویلم د کونینگ از نخستین های جریان کنشی در اکسپرسیونیسم انتزاعی ست. درک ذهنی از فضا و پدیده ها با حرکات تند قلم مو و پخش شدن رنگ ها روی تابلو شکل می گیرد. مفهوم با رنگ ها و احساسات در می آمیزد. ذهن حس را دریافت می کند و با کشف کردن و جست و جو آشنا می شود. احساسی برای ایجاد میل به تفکر. در واقع در کنار بحث بازتاب احساسات نقاش و ایجاد احساس در مخاطب، قدم بعدی انتقال لذت جستن در ذات پدیده ها و مناظر و مفاهیم اطراف ماست. 

زنان !

از معروف ترین نقاشی های دکونینگ، تصویر هایی ست که او از زن ها ارائه می دهد. نقاشی هایی که تعریف های معمول را درباره ی زن می شکند و او را به موجودی نازیبا، اهریمن و نفرت انگیر تبدیل می کند. برخلاف تمام زن هایی که دیده ایم، زن های نقاشی های دکونینگ هرگز لطافت ندارند و انگار با استفاده از ظرافت هایشان به زشتی و سیاهی تبدیل شده اند. 

نیشخند و کفش های پاشنه دار زن درون نقاشی، آن گردنبندی که درست شبیه نیشخند کریه زن دور گردنش بسته شده و چشم های بدفرم هیچ تعریف مثبتی از زن نمی دهند. پشت زن پر از رنگ های تیره و آشفته است. توده ای از تاریکی و زشتی که از بین آن ها زنی شهوانی ظاهر شده. طوری که گمان میکنی از جنس همان رنگ هاست. از جنس همان سیاهی.

۲
پیمان محسنی کیاسری
۱۸ خرداد ۰۴:۲۳
خوب؛ احتمالاً از زن‌ها دل خوشی نداشته :))

پاسخ :

مامانم معتقده کار نامادری ش بوده:))
ر. کازیمو
۱۸ خرداد ۰۵:۳۹
چه خوب زنها رو شناخته :)

پاسخ :

:دی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان