پاکنویس

اولین تجربه فیلمنامه نویسی

/ بازدید : ۲۲۶

با اینکه خیلی وقت بود می دانستم قرار است راجع به چه بنویسم و چطور. با اینکه از مسئله ای که انتخاب کرده بودم راضی بودم. چون هم درکش کرده بودم و هم گنده تر از دهنم لقمه برنداشته بودم. با اینکه فکر می کردم همه چیز را خوب یاد گرفتم و استاد در طول این دوره چند ماهه بارها از من تعریف کرده بود و از بین کلاس بیست و یک نفره ی مان، فقط اسم من را بلد بود. با همه این ها، حدود سه روز قبل از تحویل پروژه را به زیاد خوابی، کم اشتهایی و استرس زیاد گذراندم. دوست داشتم به هرنحوی از نوشتن فرار کنم. من زاده شدم که در دوست داشتن خودم سخت گیری کنم، اعتماد به نقس نداشته باشم و احساس کنم اگر هرلحظه خودم را از بالکن خانه پرت کنم پایین بهتر از زیستن و وجود داشتنی مثل وجود داشتن من است( صادقانه. صادقانه). دو ساعت قبل از ساعت مقرر، به هزار زحمت و با سه بار ویرایش کامل، نوشتمش و تحویل دادم. دو هفته پیش. برای هیچ کس نخواندمش. به هیچ کس، به بهانه های مختلف ندادم که آن را بخواند. حتی کلاس بعد تحویل پروژه را هم غیبت کردم چون نمی توانستم ببینم استاد می نشیند پشت میز، به چشم هایم زل می زند و می گوید:" از تو انتظار بیشتری داشتم". 

شنبه همینکه وارد کلاس شدم اتفاق عجیبی افتاد. همه بچه ها بدون آنکه سلام کنند با صدای بلند ورودم را اعلام کردند و شروع کردن به تعریف کردن. آدم هایی که اصلا دوستم نداشتند و همیشه بی اعتنا از کنارم می گذشتند، این بار با لبخند نگاهم می کردند و سر تکان می دادند. چیز عجیبی بود. یک لحظه، احساس کردم خوشحالم که زنده م. ما فیلمنامه ها را در یک گروه مشترک گذاشته بودیم و همه می توانستیم پروژه های هم را بخوانیم. پدرام گفت:" استاد فقط به تو نمره کامل میده". 

میدانم دل بستن زیاد به این تعریف های کوچک و موفقیت های کوچک باعث می شود درجا بزنم، اما این خوشحالی طبیعی ست برای کسی که حالش خوب نیست و به پرت کردن خودش از بالکن خانه زیاد فکر می کند.

 میخوام فیلمنامه ام را، اولین تجربه نوشتن فیلمنامه کوتاهم را بگذارم اینجا. که سالها بعد وقتی یک فیلمنامه نویس درست حسابی شدم این روزها را به یاد بیاوردم و لبخند زنم... :)

اگر توسط انجمن تایید شود، میتوانم ازش فیلم بسازم.

ادای دینی، به تیرهای چراغ برقی که از غم ها نجاتم دادند

پینوشت : استادم گفت غلط املایی نمره کم میشه. گفتم استاد من واقعا می لنگم. بیخیالش. چشمک زد و زیر لب گفت: غیر از تو....

۲۹
ار کیده
۲۰ اسفند ۱۸:۱۲
بسیار مشتاقم بخونمش :)
ان شاءالله موفق باشید در مراحل بعدی :)
پاسخ :
مرسی کلی:)
پیمان محسنی کیاسری
۲۰ اسفند ۱۹:۱۱
آرزوی موفقیت :) امیدوارم همه چی خوب پیش بره.
پاسخ :
سپاس فراوان:)
الکس وات
۲۰ اسفند ۲۱:۳۴
بعد از پاراگراف اول ، "زن : دارم میام ." به چی و کجا این حرف رو میزنه ؟؟؟ 
به نظرت " زن: چه مرگته؟ چرا اینطوری میکنی وحشی؟ " وحشی رو ازش حرف کنی بهتر نیست ؟؟ یا اینکه یه لغت دیگه جایگزینش کنی ؟؟ مثلا "چرا اینطوری می کنی بچه ". "هوی چه مرگته ؟ چرا اینطوری می کنی ؟؟ " "چرا اینطوری میکنی بچه جون" از اینجور چیزا به نظرم به ادبیاتش نزدیک تره . 

غیر اینا به نظرم خوب بود . هرچند دم دستی بود ، ولی توصیف و جزئیات خوبی داشت برای من خواننده . البته نمیدونم فیلنامه نویسی قواعدش چیه و چطوری باید باشه :| ولی خب شرحی که دادی انقدری قوی بود که من تصویرسازی شد تو ذهنم طوری که انگار الان یه فیلم کوتاه با همچین ماجرایی دیدم . حتی قیافه زن و لباس هاش و انگشتر هم توی ذهنم الان شکل گرفته و تصویر دارن . فقط یخورده با تصویر کردن پرتاب سنگ ها مشکل داشتم . و در کل به نظرم یه جاهایی از داستان میلنگید ، که فکر می کنم به خاطر این بود که وقت کمی گذاشتی و سعی کردی در حد رفع تکلیف بهش برسی . که این لنگیدن رو به نظرم نگارشت و مطرح کردن برخی جزئیات یجور پوششی داده که خوب نیست . یعنی اینکه بلدی چطوری یه ایده ساده رو بهش پیمون بدی و تزئینش کنی مهارت هست ، ولی برای تو که توانایی ایجاد ایده های ناب و پیچیده داره باعث توقف هست . از نظر من یعنی . از خودت انتظار داشته باش که یه چیزی بیشتر از کافی باشی . سعی کن کمال گرایی رو تا حد زیادی از خودت دور کنی خصوصا موقع استارت زدن برای نوشتن کمک می کنه به طرح ایده . یعنی روی من اینطوری عمل می کنه . هر بندی که به افکارت اضافه کنی موقع نوشتن و فیلتر واس خودت ایجاد کنی باعث میشه دامنه ایده ها و افکارت کم بشه و این خوب نیست . مغزت تورو گول می زنه که این فیلتر ها باعث رسیدن به یه ایده ناب می شن اما در انتها میبینی هیچی نیست و مجبوری یه ایده تکراری و دم دستی رو حرفه ای بنویسی . 

البته بازم میگم خوب نوشتی . اینا که گفتم بخاطر اینه که بدونی اینطوری واقعا قرار نیست جواب بده و کار کنه . 
پاسخ :
به تیر چراغ برق میگه اون جمله رو

و اینکه اتفاقا به نظرم به ادبیات ادم های این شگلی بیشتر شبیهه. اگ دستم باز بود فحش زشتی میذاشتم جاش

ام راستش دقیق نمیدونم چ ذهنیتی داری ولی توی نگارش فیلمنامه اصلا نباید جملات استعاری یا تشبیهات یا چیزی که در لحظه اتفاق نمیوفته بنویسیم. یه جورایی ایراد حیلی بزرگی. صرفا باید گزارش کار بدیم. ینی همونطور که گفتی باید تصویر سازی بشه. اگر اتفاقی جز این بیوفته غلطه. واس همین دقیق نمیدونم منظورت از دم دستی و اینا چیه. ولی اگر فکر میکنی باید برای تصاویر بیشتر وقت میذاشتم، اونم بیشتر برمیگرده به کارگردانی. اینکه چطور باید کارگردانی اتفاق بیوفته تا تصاویر درست متتقل بشه. البته نوع نگارش فیلمنامه خیلی به کارگردانی کمک میکنه. 
مثلا وقتی تو توی فیلنامه بنویسی " دست هایش را به لبه سطل تکیه می دهد" اگر کارگردان یکم شوت باشه، بدون اینکه خودش بفهمه، بهش دکوپاژ تحویل دادیم. که مثلا اینرست بگیره از دست ها. یه همچین چیزایی. در کل خیلی متوجه ایراداتی که گفتی نشدم. اما چیزی که خودم فکر میکنم، اینه که پسر بچه نباید می بود. ولی با مجبوریم یکم کلاسیک بنویسیم. چون روایت مدرن و الان از ما نمی پذیرن. ترجیح میدادم رابطه فقط و فقط بین زن و تیر چراغ برق باشه که این باعث می شد هیچ درامی تو قصه اتفاق نیوفته. و قبول نمیکنن از ما. چون میگن فعلا باید تو روایت کلاسیک مهارت پیدا کنین. بعد برین مدرن.

دمت گرم برای کامنت 
Leila :)
۲۰ اسفند ۲۲:۰۶
نرگسسسسس ^ـــ^ :* :* 
آخ که من چققدر زیاد برات خوشحال و خرسندم :) 
پاسخ :
لیلاااااا:*:*
اخ ک چقد مرسی:)
اسمارتیز :)
۲۰ اسفند ۲۲:۱۱
:)))))))
مبارک باشه و امیدوارم زود زود یه فیلمنامه نویس درجه یک معرکه بشی:)))))

اگه فیلمشو بسازی چه خوب میشه  ^_^

* خوشحال میشم بین یه عالمه آدم که آرزوهاشون عین همه انگار که از هم کپی کردن، آدمایی رو میبینم که میرن دنبال خود واقعیشون :) 
* شیرینی؟ دی:
پاسخ :
ممنون از انرژی زیاد کامنتتتتتتتت:)))

منم خیلی دلم میخواد بسازم. ینی میخوام بیشتر روش کار کنم ولی دلم میخواد حتما این رابطه رو به تصویر بکشم... امیدوارم تایید بشه.

* من دارم سعی مو میکنم واقعا...
*والا خیلی چیز بزرگی در حد شیرینی نیست. اگ فیلم ساختم رفت تهران تایید شد تو جشنواره سیمرغ بهترین فیلم کوتاه رو گرفت، اون موقع حتما شیرینی میدم :دی
اسمارتیز :)
۲۰ اسفند ۲۲:۵۲
اوه در اون حالت که مسلما به شیرینی راضی نمیشم، باید بهم پیتزا بدی اونجوری :)) دی:
پاسخ :
بشه حتما:)
آبو :{
۲۰ اسفند ۲۲:۵۸
ساختنش یه ذره سخت نیست؟
پاسخ :
از نظر امکانات؟ یه سری امکانات و اینا رو انجمن میده. ینی در حد استاندارد گروه تکمیلی در اختیارمون میذارن. تدوینم با انجمنه
ولی اگ از نظر مهارت تو کارگردانی میگین، نمیدونم. چالش بزرگی به هرحال. تجربه س.
آبو :{
۲۰ اسفند ۲۳:۴۴
نه... امکانات عجیب و غریبی که نمیخواد... فکر میکنم فیلمبرداری و نورپردازیش خیلی سخت باشه... چون تنها روشنایی صحنه باید یه تیر چراغ برق نیم سوخته باشه... اینکه برای بیننده همه چی مشخص باشه و این قطع و وصل شدن روشنایی و قصه ای که ریتمش هم انقدر کند پیش میره برای بیننده آزاردهنده نشه یه ذره سخته.
پاسخ :
نه نور پردازی هم به نظرم مشکلی نیست اصلا. تو تدوین و توی خود صحنه کاملا در میاد. یه چندتا تکنیک کوچیک میخواد.
کندی شو دوست دارم. ریتم کندم ضرورت فیلمه. نمیتونم به خاطر سلیقه ساخته شده مخاطب غیر حرفه ای روایتی که دوست دارم رو تغییر بدم.
اما اگر فک میکنین کندی فیلم ضرورت روایی نداره، دلیلشو بگین بهم. کندی ایراد نیست. وقتی ضرورت روایی نداشته باشه ایراده.
آبو :{
۲۱ اسفند ۰۰:۰۰
به هر حال موفق باشید :)
پاسخ :
:/
פـریـر بانو
۲۱ اسفند ۰۰:۵۴
نرگس *__*
جان جان *__*
خیلیییییی ذوق داشت خوندن این پست! 
ایشالا باشیم و هی هر روز ببینیم که چطور پیشرفت می‌کنی و خواسته‌هات برات خاطره میشه ^_^
(و ولو می‌شود روی صندلی و نفس عمیق می‌کشد با لبخند!)
پاسخ :
مرسی حریر جان مهربان خیلی خیلی مهربان:*
مرسی کلی:*

اقا من جمعه دارم میام تهران. اگ واست حله یه قرار با یکی دیگ از بلاگر های صد در صد دلچسب بذار:دی
هلما ...
۲۱ اسفند ۰۱:۰۳
مرسی برامون ثبتش کردی :)
راستی نرگس صبح هی یادم بود یه چیزی بپرسم هی حرف حرفو آورد یادم رفت، اون متنت که فاز گرفتی با صدای خودت برام خوندی و منم کلی فاز گرفتم اظهار نظر کردم مجله اش رسید دستت؟؟
پاسخ :
تلفن صبح تو باعث شد. مرسی بهم زنگ زدی:*
اره اره ^_^
رند رسوا
۲۱ اسفند ۰۲:۳۴
هر چه قدر در ادبیات و فلسفه زبانم دراز است، در سینما و مدیوم خاص آن بی ذوق و ادعایم. نقد این کار هم راستش تا از خروجی تصویری و مونتاژ نهایی در نیاید، خیلی برای کسی مثل من ممکن نیست. سبک گزارش گونه و «فلت» روایت هم، همانطور که گفتی اقتضای فرم فیلم نامه ست و قابل ایراد نیست. اما اگر این روایت را بخواهم در ذهنم به سبکی ادبی تخیل کنم، میتوانم بگویم که قدری گیج است. ظاهرا مساله ات چشاندن طعم تجربه ی شخصی ات از «تیرهای چراغ برق» است، به مخاطبی که آن را تجربه نکرده. اگر به مثابه موتیفی ضمنی در یک رمان -به سبک نویسنده ی مورد علاقم، کوندرا- بنا بود این تجربه بازسازی شود، میشد کارهای خیلی جالبی کرد. (کوندرا خداوندگار بازی با موتیف هایی از این دست است، مثل موتیف زیرشلواری در زندگی جای دیگری ست یا موتیف کلاه در فصل سابینا در بار هستی، یا موتیف بدن در بار هستی، جاودانگی و ...). یا قدری ساده تر میشد  مثلا قصه ای در باره ی تیر چراغ برق نوشت، یعنی آن را به عنوان یک پرسوناژ دراماتیزه کرد یا ساده تر، تیر چراغ برق را یک المان فضایی در روایت خود بدل کرد. این ها کارهایی ست که در ادبیات با اشیا میتوان کرد، اما در مدیومی فقیر -از حیث تخیل پردازی سوبژکتیو- مانند سینما، خیلی سخت بتوان قدمی بیشتر از این کار آخر (بدل کردن المان به فضا) انجام داد.
شاید گیجی روایت تو هم از همین محدودیت میاد، بخصوص که حضور آن پسرک، نه فقط مساله ی تیر چراغ برق رو به حاشیه می بره، بلکه گاه گداری در پدید آمدن تیر چراغ برق به مثابه عنصر فضایی، اخلال میکنه. چون پسرک و زن که قاعدتا هر دو تیپ هستند، فضای آدم های مریض و بی حوصله را تداعی میکنند، اما نسبت زن و تیر چراغ، فضای اثیری را میدهد که اشیا در آن با هویت و نیمه انسانی می شوند. جمع بین زنی که ادراکی فراواقعی از اشیا دارد و از سوی دیگر درگیری رئالی با پسرک مزاحم دارد، در روایت ادبی قدری دشوار است، و کار کارگردان برای ایجاد همین تعادل، صرفا از طریق تصویر و نما و بازی ها، قاعدتا خیلی دشوارتر خواهد بود. (اگرچه با استناد به متن نمیتوان آن را منتفی یا ناممکن دانست)
روی‌هم رفته برای تو که توصیف ادبی و فضاسازی استعاریت خیلی پرورش یافته و بالاتر از حد معمول نویسنده های اسم درکرده ی معاصره، چالش بزرگی خواهد بود تا این قدرت ها و مزیت ها را رها کنی و در مدیوم جدید ذوق آزمایی کنی، که هیچ کدام از آنها به کارت نمی آیند. این روحیه ی ماجراجو حتمن جای تحسین فراوان دارد!

پاسخ :
دقیقا خیلی محدود میشه وقتی قرار در مدیوم سینما اتفاق بیوفته

در مورد پسر بچه کاملا موافقم. اما مسئله اینه ک ماجرای درام دیگه ای ب ذهنم نمیرسه. باید بیشتر فکر کنم و به چیز عمیق تری برسم. 

مرسی از تعریف شما. مرسی از کامنت های خوبتون:)
فا طمه
۲۱ اسفند ۰۳:۲۰

خیلی خووووووووب :) و غمگین :(
واقعا نقش تیر چراغ برق عالی بود :)) روح و تازگی بخشیده بود ب کار و به طور مخصوص هم بگم رابطش با زن رو خیلی خوشم اومد خصوصا قسمت بغل :دی
پاسخ :
خووووب خوندی:)

منم جایی که بغل میکنه تیر چراغ برق و خیلی دوست دارم. مخصوصا تعجب بعدشو
احسان ..
۲۱ اسفند ۰۷:۰۵
سلا
منم خیلی علاقه به فیلمنامه نویسی دارم
پاسخ :
سلام
وقتی میگین خیلی پس باید در عمل هم کاری انجام داده باشین یا بدین
Fa Ella
۲۱ اسفند ۱۰:۲۸
چقدر درک کردم اول این پست واسترسشو :))
ولی یه چیزی بهت بگم؟ سعی کن هرچیزی که حس میکنی به حد پختگی رسیده رو بسازی، برای خودت. اگر تایید کردن که به صورت رسمی میسازیش. استاد ما میگه فلان انجمن خاص که اسم نمیبرم، اعتقاد داره که باید حتتما به یه درجه ای برسی و فیلم بسازی، مثه پیامبری مثلا -_- اما من معتقدم ساختن هم مثل نوشتنه. باید تجربه ش کنی.
خلاصه که زیاد بساز، اما نشرش نده. همینکه ایراداتو بفهمی کافیه، چون گاهی وقتا کار روی کاغذ خوب درمیاد و برای اینکه تصویر بشه باید تغییراتی توش داد. و سعی کن فیلمنامه ت رو همینجوری نذاری تو فضای مجازی. حدقل روش رمز بذار.  

حالا جدای از اینا، به نظرم شاتهایی که انتخاب میکنی خییلی می تونه توی جذابیت این داستان تاثیر داشته باشه. اگر تایید شد و خواستی بسازیش، حتتتما با یه فیلمبردار حرفه ای مشورت کن. مثلا صحنه ی اولی که من خودم تصور کردم اینه که چراغی که پرپر میکنه اکستریم کلوزآپه اما درواقع داره زن رو به صورت موهوم تو لانگ شات نشون میده. لبته خب این نظر منه ولی درکل میخوام بگم که قاب های خیلی خوبی میشه ازش دروورد و جذابیت خود داستان رو چندبرابر کرد. 

ولی اون صحنه ای که زن و تیر چراغ برق توی قابن... وااای :)) من از الان هیجان زده شدم :)))
 
میگم سیاه سفید قراره باشه؟ من یه چیزی تو مایه های persona تصورش کردم.
موسیقیش چطور؟ امبینت؟ مینیمال؟ :-؟
پاسخ :
موافقم باهات. فیلم ساختن دقیقا مثل نوشتن میمونه. 
اگر چیز جدی ای باشه نشرش نمیدم. باید تمرینم و زیاد کنم و ایرادات و بفهمم. برنامه دارم واسش. و در مورد فیلمنامه هم حق با توئه:/ چرا نشرش دادم واقعا:/ 

هنوز اصن ب دکوپاژش فک نکردم. منم بیشتر به تصویر فکر میکردم. بیشتر از ادبیات. اصن خود تیرچراغ برق خیلی تصویریه. 

کاش میشد فقط زن و تیر چراغ برق باشن. اصن پسربچه رو دوست ندارم. خودمم خیلی هیجان زده ام:دی

نه سیاه و سفید نیست چون نور زرد تیرچراغ برق برام مهمه. پرسونا... هوم. نه.
مینیمال قطعا:دی اکاردئون. منو به شور انداختی تو. من اصن به هیچی فک نکردم هنوز ولی یه کار کردی الان پاشم برم واسش دکوپاژ بکشم:))

دلم میخواس تو تجربه فیلم ساختنت باشم. میخواستم برات نظر بنویسم واس اون پست ک کاش تهران بودم. ولی انقد حالم گرفته بود ک نگفتم
الکس وات
۲۱ اسفند ۱۲:۱۲
نه منظورم اونا نبود . اتفاقا همونارو گفتم که خوب نوشتی . چون خودمم بلد نیستم اساسا در مورد اون قسمت هاش حرفی نمیزنم مطمئنم چون سوتی خواهم داد :))) :|

بیشتر منظورم عناصر داستان بود ، مثل گربه ، تیر چراغ برق ، سطل آشغال ، بچه ی مزاحم ، اینا همه به نظرم عناصر تا حد زیادی دم دستی و کلیشه اومدن . در حالی که با همه این کلیشه بودن گفتم که خوب تزئین و نگارش شده ، یعنی هنر نویسندگی رو به نمایش گذاشتی در حالی که از ایده پردازی به اون شکل خبری نبود . مثلا من اگه همچین فیلم کوتاهی ببینم ، قطعا با خودم میگم کارگردان یا نویسنده سعی کرده با دست اندازی به هر چیز نامربوطی سوز و درام ماجرا رو بیشتر کنه تا تحریک کنه احساسات من رو . منتهی این جنس برانگیخته شدن زیاد جالب نیست . به نظر من باز . 

کلا می گم تو همین الانشم خوب نوشتن رو بلدی لازم نیست با عناصر موجود این خوب نوشتن رو تمرین کنی . توصیف زیبایی داری ولی من خودم انتظار دارم خالق زیبایی باشی . 
پاسخ :
منم اصلا پسربچه رو دوست ندارم. و گربه هم همینطور. هرچند وقتی گربه هه اولین بار ب ذهنم رسید خیلی ذوق کردم. 

ب نظرم برای خالق زیبایی بودن باید تجربه زیستنم بره بالاتر. بزرگ تر و عمیق تر بشم. با ضمیرناخوداگاه پخته.

مرسی
هاتف ..
۲۱ اسفند ۱۳:۰۵
من تا حالا امتحان نکردم فیلمنامه نویسی رو .
ولی قطعا خیلی انرژی می خواد برای نوشتن ش
پاسخ :
داریم کسایی ک تو تاکسی و تو راه خونه م فیلمنامه مینویسن البته. سریالای شبکه سه :دی
هلما ...
۲۱ اسفند ۱۳:۵۹
میدونم میدونم :)
من دیشب فیلم نامه اتو رو خوندم و خوابیدم، امروزم میخونم باز. دوست دارم برا اولین فیلم نامه ات نظر بدم!!
پاسخ :
منتظرم:)
פـریـر بانو
۲۱ اسفند ۱۴:۰۳
جانا... :*

بعد یه چیزی نرگس! واسه فایلی که گذاشتی یه رمزی چیزی بذار حتما. همینطوری رهاش نکن. خیلی از مردم به حق کپی و امثالهم اهمیت نمیدن متاسفانه :|

وای! چرا این جمعه آخه! چرا چرا... وقتی من نیستم  T_T دیروز اومدم شمال و الان خونه‌ام :((
پاسخ :
خیلی شاید چون برام ارزشی نداره اینطور گذاشتمش...

من کلا زمان خیلی بدی و برای اومدن انتخاب کردم. کلا یا خونه ان یا مسافرت :(
علی دارمی
۲۱ اسفند ۱۴:۲۱
خوب بود (نه عالی). چندتا پیشنهاد: صامتش کن (یعنی اون دوتا دیالوگو یه جوری حذف کن). تاریک کن فیلمتو (نمیخوام بگم اکسپرسیونیستیش کن ولی بکن). اگر شد سیاه سفید (میل خودته). خیلی خوبه اگه دوربین تا حد امکان ثابت بمونه. اخر فیلم ینی قبل از روشن شدن هوا از زن برس به گربه بعد به خیابون. خلاصه بلاتاریش کن. میرم دوباره بخونمش اگه چیزی به ذهنم رسید میگم
پاسخ :
دارم میام زیر لب باشه. نباشه؟🤔
تاریک هست ناخوداگاه. ولی اکپرسیونیسی اصن نمیشه. چون هیچ واقعیتی ظاهری ای قرار نیست کنار زده بشه. ذاتش هم که شاعرانه است از عناصر تصویری اکسپرسیونیست نمیتونم استفاده کنم. چرا دقیقا میگی اکسپرسیونیسی ش کن؟😁
سیاه سفیدم نه. نور زردش مهمه
دوربین رو پایه است ولی ثابت نمیمونه. کلی پن میخوره
هوم. اینو فک میکنم ....
دمت گرم ک خوندی و نظر دادی کلی
علی دارمی
۲۱ اسفند ۱۴:۳۴
راستی، همونطور ک یکی دونفر تو کامنتاشون گفتن پسربچه نباید خیلی پر رنگ باشه، کاش بتونی افتادن انگشترو یه جور دیگه نشون بدی نه با سنگ زدن پسربچه. گربه رو پررنگ تر کن. اصلا گربه میتونه عنصر مزاحمت باشه و کلا پسربچه رو حذف کنی. بهرحال فیلمنامه ایه ک توی ساخت میتونه خودشو نشون بده و روی کاغذ نمیشه قضاوتش کرد. اینا همش نظره و چیزی که خودت بهش اعتقاد داری رو انجام بده. ساخت فیلم خیلی مهمتره. زاویه دوربین. کات دادن و تند و کند شدن فیلم. صدا هم خیلی مهمه، اون ویز ویزی ک تیر چراغ برق میده، صدای گشتن زن توی سطل زباله و صدای گربه ک میتونه روی مخ باشه (منظورم از صامت بودنی ک توی کامنت قبل گفتم همون بدون دیالوگ بودنه).
پاسخ :
اره باید فک کنم راجب پسر بچه هه. ولی چیزی ک قرار درامش کنه خیلی باید وابسنه ب محیط باشه. مثلا داستان باید طوری طراحی بشه ک اگ میخوام از گربه استفاده کنم، جز گربه نشه هیچ چیز دیگه ای باشه. 
اره اون جمله دوم و احتمالا حذف کنم. صدا ها مهمه اره
بازم مرسی کلی
Fa Ella
۲۱ اسفند ۱۴:۴۵
هنوزم دیر نشده، برش دار خب :/

+تو رو نمی دونم اما من خودم خیلی آدم "تصویر" م، یعنی قبل از اینکه فیلمنامه رو بخوام بنویسم، استوری بردش رو میکشم. حتی گاهی وقتا که قراره خودم همههه ی کاراشو بکنم فیلمنامه هم نمی نویسم :)) فقط همون استوری برد و دیالوگها. 
به نظرم استوری برد کشیدن هم یکی از لذات بزرگ این کاره. هی بکشی هی مچاله کنی :)) 

و اینکه ببین رنگ اون چراغ توی تدوین درمیاد با افترافکت، به خاطر اون خودتو محدود نکن. حالا نه صرفا سیاه سفید، اما یه تم رنگی براش درنظر بگیر و اگر افتر داری با افکتهای مجیک بولت لوک امتحانشون کن ببین چجوری جواب میده. اگر خیلی رنگ زرد برات مهمه می تونی افکت retro بذاری روی کار، یا هر رنگی که به آسفالت و خیابون و زباله بیاد و اون حس رو به مخاطب بده.   البته بازم همه ی اینا بستگی به سبک خودت داره. اینکه بخوای یه چیزی یا رنگی رو نماد کنی، یا با اینسرتی ها روش تاکید کنی یا هرمدلی که خودتی.  

اون فیلمه که براش کمک خواسته بودم خیلی هولهولکی و داغون شد چون چندروز بیشتر براش وقت نداشتم، بچه ها هم خودشون فیلم گرفتن برای من فرستادن از اقسی نقاط ایران :)) اصن یه وضی :))) پدرم هم درومد سر تدوینش، چون هرکی یه جور قاب بسته بود و اصلا اونجوری که میخواستم نشد. ایده ای هم که داشتم در حد کارای ایرج ملکی به نظر اومد :(( البته خب مهم همون تدوینش بود که ببینه مهارتهامون چطوره.بهرحال امیدوارم تا وقتی که وقت کافی، دوربین و افراد مناسب ندارم ازم نخواد چیزی بسازم -_- وقت کافی خیلی مهمه مخصوصا. اگه جایی گند میزنی بتونی اصلاحش کنی حدقل :/ 
پاسخ :
اینک گذاشتمش اینطوری ینی برام مهم نبوده. پس ینی خیلی بیشتر باید کار کنم.

فک میکنم ب خاطر رشته ت باشه دیگ. کلا بچه های هنرهای تجسمی معروفن به اینگ توی سینما ب تصویر بیشتر از هرچیزی اهمیت میدن. استوری برد بلد نیستم اصن. افتضاحم:دی

اره اون ذهنیتی ک از سیاه و سفید داری و دارم وقیقا. ینی تاریک هست حتما. اصن میخوام تا حد امکان هررنگی حذف بشه تا زرد فقط بمونه. فقط در اون حالت از فضای رئالش خارج نمیشه؟🤔

اره اره اره اخ وقت خیلی چیز مهمیه. ما اگر تا وقت معین پروژه ها رو تحویل ندیم باید برای تمدید پول بدیم:/ بعد وقت هامونم خیلی کمه:/ تو یه هفته بایو هم فتورمان بسازیم هم فیلم نامه تحویل بدیم هم نقد سینمایی بنویسیم. ولی خب فک کنم پایان دوره وقت زیادی میدن
هاتف ..
۲۱ اسفند ۱۵:۴۷
لیسانسه ها بد نبود که :|
پاسخ :
اره در سطح خودش البته :دی
فـاطـمـه نظری
۲۱ اسفند ۱۷:۳۰
خییییلی خوب فیلم نامه ات ^_^
تا باشه از این موفقیت ها و حس های خوب :)
پاسخ :
مرسی ^_^
بازم مرسی:)
محمد هستم
۲۱ اسفند ۱۹:۳۸
کسی به این اشاره کرد که یبار انگشتر بود و یبار گوشواره و دوباره انگشتر؟ :)) 
سرویس های طلایتان را در سطل‌های زباله رها نکنید . 
من کارشناس فیلمنامه نویسی نیستم ولی این «متن» همون چیزیه که بهش میگن فیلمنامه . شخصیتا دقیقا جاهایی که لازم بود ورود میکردن، شاید دقیقا جایی که داشتی مخاطب و از دست میدادی و این به نظرم خیلی خوبه . 
نظری بیشتر از این نمیتونم بدم چون فیلم کوتاه با ایده‌شه که حرف میزنه . شاید اگه یه کار دیالوگ محور بود بیشتر تایپ میکردم واست . در هر صورت من دوسش داشتم و امیدوارم بسازیش (حتما بساز) و منتظر کارهای بزرگتر شما هم هستم :)
پاسخ :
میدونستم بالاخره اینو سوتی میدم:/

خیلی زباد ممنون:)
פـریـر بانو
۲۲ اسفند ۲۳:۲۴
به‌خاطر دم عیدی بودنشه... کلاس‌ها هم که کنسل شده واسه همین همه یا رفتن خونه یا مسافرت... ایشالا بعد عید و بهار امسال :*
پاسخ :
ایشالا:*
گلاویژ ...
۲۳ اسفند ۰۵:۵۰
یه نفس خوندمش:) 
ایده ی خیلی خوبی انتخاب کرده بودی برای نوشتن و چقدر خوب از پسش براومده بودی، اون جاهایی که دنبال انگشتر می گشت حدس می زدم پیداش کنه ولی فکرشو نمی کردم آخرشو اینجوری تموم کنی، خیلی خوب بود که پایانش کلیشه ای و قابل حدس نبود... 
ولی جدا از مهارت و زیبایی که به کار برده بودی، فیلمنامه ات چقدر حرف داشت برا گفتن و چقدر آه داشت و چقدر درد داشت... 
پاسخ :
مرسی که خوندی:)
خوشحالم ب نظرت خوب بوده:)

مرسی کلی کلی مرسی:)
هلما ...
۲۳ اسفند ۰۹:۵۲
خیلی چسبید، تیرچراغ برق همان یار قدیم توو فقط نرگسی اینجاش: "همزمان که با آستین ماتنو، لب هایش را پاک میکند." یکم کلیشه ای و همیشگیه، فیلم نامه ات یه فیلم کوتاه متفاوت و جذابه بنظرم و این تکرار توش و تنها یک حرکت تکراری خیلی به چشم میاد و معمولیش میکنه.!

پاسخ :
خداروشکر:)

کلیشه ایه؟🤔 هوم🤔 
Fa Ella
۲۴ اسفند ۱۲:۳۰
اول اینکه فیلمنامه ت خیلی م خوب شده.
بعدم اینکه وسواست رو درک میکنم، اما این چیزی که به نظر شخص تو خامه و باید روش کار بشه و فلان، برای یکی راحت الحلقومه. حتی مورد بوده طرف ایده شو (صرفا ایده، نه چیز دیگه ای) تو یه جمعی گفته و تا خودش خواسته دست به کار بشه، دیده فیلمه اومده بیرون :|||

خلاصه که برای کارت و ایده هات _تو هررررزمینه ای_ ارزش قائل شو، هرچقدرم ساده باشن به نظر خودت، اما مال تو ن. 
اگرم ایرادی توی کار خودت میبینی، سعی کن تو جمع بیانش نکنی. صرفا با چند نفر که تو اون زمینه پر ن کانکت شو و مشورت کن تا ایرادا رفع بشن، اما توی جمع همیشه از کارت و ایده ت دفاع کن. چون وقتی خود تو که خالقشی بخوای ازش ایراد بگیری دیگران هم به دید منفی بهش نگاه میکنن. 

یه معلم نقاشی داشتم میگفت این خود شمایید که تعیین میکنید دیگران به هنرتون احترام بذارن یا نه. وقتی حتی از یه کار ساده تون دفاع میکنید و پشتش وایمیسید، باعث میشه دیگران هم جدی تر بگیرنش. من تو دانشگاه اینو واقعا تجربه کردم، که طرف با یه حجم مکعب ساده میومد سر کلاس و چنااان ازش دفاع میکرد و براش فلسفه میچید که کسی نمیتونست ازش ایراد بگیره، و کسایی بودن که هفته ها روی یه ایده و پیاده کردنش و ساختنش وقت گذاشته بودن و چون نتونسته بودن خوب ازش دفاع کنن نتایج خوبی نمیگرفتن. 

خلاصه که هرچی از ذهنت بیرون میاد رو دوست داشته باش و جدی بگیر و یه جایی یادداشت کن. چون شاید حتی یه جمله، یه تصویر یا هرچیزی که الان به نظرت بی اهمیته، تو آینده یه مچ براش پیدا شه و جرقه ای باشه برای یه کار خوب. 

ببخشید حرفام طولانی نصیحت گونه و احتمالا تکراری بود -_- ولی واقعا تجربه کردم اینارو و گفتم شاید به دردت بخوره 

+راستی برای دکوپاژ و اینا، یه نرم افزاری هست به اسم FrameForge Previz Studio
که تو توی یه محیط سه بعدی صحنه تو میچینی و قاب میبندی و اینا. البته نمی دونم به درد تو بخوره یا نه، ولی من دوسش داشتم :))
پاسخ :
مرسی که واسم نوشتی همشونو. به دردم میخوره. هرچند یه جاهاییش و باهات مخالفم. یعنی مخالف نه. بدون نگاهم. 

+دمت گرم میرم سراغش
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
About Me

دلم میخواد هرکار که از دستم برنمیاد برات بکنم. با صدای خوب آواز بخونم. خوب ساز بزنم. خوب برقصم. خوب بخندم. خوب نگاه کنم. خوب حرف بزنم. خوب شعر بخونم. خوب رفتار کنم. خوب ازت یه پرتره بکشم. خوب به خودم برسم. هرکار که از دستم برنمیاد. یه نمایشنامه خوب برات بنویسم. یه فیلم خوب برات بسازم. یه یادداشت خوب. یه عکس خوب ازت بگیرم. برم تو ماه روی سنگی با اسم تو یادگاری بنویسم. برم تو مخت. دلم میخواد هرکار که از دستم برنمیاد برات بکنم. بخندونمت. بهت حس خوب بدم. بهت حس خوب بدم....
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان